طراحی لوگو صنعتی و اهمیت آن در معرفی هر کسب‌و‌کار

طراحی لوگو صنعتی به‌عنوان روشی کارآمد جهت معرفی هر کسب‌و‌کاری در میان صاحبان مشاغل از محبوبیت بالایی برخوردار است. تاثیرگذاری لوگو بر ذهن مخاطبان را نمی‌توان دست کم گرفت؛ به همین جهت بر طراحی درست و استاندارد آن تاکید زیادی می‌شود.
تمام افرادی که به‌دنبال راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار حرفه‌ای هستند، طراحی لوگو صنعتی را در دستور کار خود قرار می‌دهند. لوگو اولین نماد از هر تجارت و کسب‌و‌کار است که نگاه مخاطب را به خود جلب می‌کند؛ بنابراین باید در طراحی آن دقت عمل بالایی را به‌کار گرفت. اجرای یک طرح استثنایی و منحصر‌به فرد، چهره‌ای حرفه‌ای و متخصص از شما در ذهن مخاطبان‌تان به جا خواهد گذاشت.
اصولا از بخش‌های مهم در شروع یک کسب‌و‌کار طراحی لوگو محسوب می‌شود که باید توسط طراحان و گرافیست‌های حرفه‌ای صورت گیرد. طراحی لوگویی که مختص به خودتان باشد، شما را حرفه‌ای جلوه می‌دهد و به شناخته شدن‌تان در سطح بین‌المللی کمک می‌کند؛ برای مثال می‌توان به طراحی لوگو شرکت صنعتی از برند آدیداس اشاره کرد که سال‌هاست با طرح منحصر‌به فرد و خاص خود در میان مردم دنیا شناخته شده است. در ادامه این مقاله بیشتر با لوگو و ویژگی‎های آن آشنا خواهید شد.


دلیل اهمیت بالای طراحی لگو در هر حرفه

طراحی لوگو صنعتی تنها مختص به سازمان‌های بزرگ نیست، بلکه یک کسب‌و‌کار کوچک هم می‌تواند لوگوی مخصوص به خود را داشته باشد. ادارات، سازمان‌ها، فروشگاه‌ها و... همگی لوگوهای خاصی را به خود اختصاص داده‌اند که از طریق آن‌ها شناسایی خواهند شد. از اصلی‌ترین اقدامات در ابتدای شروع یک صنعت یا تجارت، طراحی لوگوی صنعتی آن است. این لوگو نقش معرف شما و کسب‌و‌کارتان در دنیای اقتصاد را دارد؛ به این وسیله است که مخاطبان خود را پیدا خواهید کرد.
اصولا طراحی لوگو شرکت صنعتی هر مرکز گویای فعالیت‌های آن خواهد بود؛ بدین صورت که با دیدن لوگو آشنایی مختصری با آن حرفه در ذهن مخاطب شکل می‌گیرد. به‌عنوان مثال، اغلب سازمان‌های نظامی از لوگوهایی که نوعی قدرت نمایی را به رخ می‌کشند، تشکیل شده‌اند. این درحالی است که لوگوی سازمان‌های تجاری و اقتصادی از نمادهای مربوط به این بخش شکل گرفته‌اند. بنابراین بهتر است تا در طراحی لوگو صنعتی کسب‌و‌کار خود نشان و نمادهای آن را به‌کار ببرید و آگاهی مختصری به مخاطبان‌تان دهید.
طراحی لوگو شرکت صنعتی برای شرکت‌های نوپا و ناشناخته از اهمیت بالایی برخوردار است و باید با تمرکز و ظرافت خاصی انجام شود. شاید تعجب کنید؛ اما تاثیر لوگو در شناخته‌شدن یک کسب‌و‌کار جدید کم از تاثیر بازاریابی و تبلیغ نیست. ایجاد احساس اعتماد و اطمینان در افراد با سلیقه‌های مختلف کمک می‌کند تا فرد با میل و رغبت بیشتری به سمت شما کشیده شود.


چگونه یک لوگو صنعتی برجسته و مدرن بسازیم؟

با به‌کارگیری کمی ظرافت و سلیقه می‌توان در طراحی لوگو صنعتی عملکردی عالی داشت. لوگویی که حرفه و تخصص شما را در اولین نگاه نشان دهد به موفقیت و شناخته‌تر شدن‌تان کمک زیادی خواهد کرد. طراحی لوگو شرکت صنعتی می‌تواند به‌عنوان معرفی قدرتمند و بصری برای کسب‌و‌کار شما شناخته شود. طراحی لوگو صنعتی نقش اولین نقطه تماس مخاطبان با برند شما را بازی می‌کند. یک لوگوی قدرتمند می‌تواند تصویری ذهنی از شما در ذهن مخاطبان سراسر دنیا ایجاد کند، مانند لوگوی نایک، مک دونالد و... .
اما جهت ساخت یک لوگوی حرفه‌ای و قدرتمند باید فرایندهایی را دنبال کرد که لازمه این کار به‌حساب می‌آیند. این فرآیندها شامل موارد زیر هستند:
• چرایی نیاز به لوگو را درک کنید.
• هویت برند خود را معرفی کنید.
• درباره طرح خود تحقیق کنید و از بازار رقابتی لوگو در کسب‌و‌کار خود مطلع باشید.
• سبک طراحی و نحوه تایپ لوگوی مد نظر خود را انتخاب کنید.
• رنگ و تایپوگرافی لوگو را انتخاب کنید.
• لوگو را با برند کسب‌و‌کارتان ادغام کنید.
• از نمادهای کسب‌و‌کار خود استفاده کنید.
از آن‌جا که لوگو نقشی استراتژیک در پیشرفت کاری شما خواهد داشت، بهتر است در طراحی لوگو صنعتی از مفهوم سازی برنامه‌ریزی‌های دقیق استفاده کنید. درک این موضوع که چرا اصلا به لوگو نیاز دارید، در نحوه طراحی آن کمک زیادی به شما می‌کند؛ این درحالی است که بسیاری از افراد تازه کار از این نکته مهم غافل هستند.
آنتونیا گش هنرمند و نویسنده، در مقاله‌ای راجع به طراحی لوگو صنعتی به چند نکته مهم اشاره می‌کند؛ "لوگو خود را به‌عنوان نمایه دوستیابی خود در نظر بگیرید تا مخاطبان مشتاق و اصلی خود را پیدا کنید. این چیزی است که موجب علاقه مندی مردم به شما خواهد شد و تلاش می‌کنند تا بیشتر درباره شما بدانند." در واقع این نویسنده به اهمیت طراحی درست و منطقی لوگو اشاره می‌کند که موجب جلب مخاطب به کسب‌و‌کارها خواهد شد؛ چیزی که تمام صاحبان هر حرفه و تجارت به‌دنبال آن هستند.


هویت برند خود را در طراحی لوگو مشخص کنید

درباره هرآنچه که باید از طریق برند و همینطور لوگو به مخاطب ارائه دهید بپرسید و تحقیق کنید. طراحی لوگو شرکت صنعتی نباید بدون هرگونه تحقیق جامع و کامل قبلی صورت گیرد؛ چراکه طراحی لوگو صنعتی بدون برنامه‌ریزی قطعا نتیجه جذاب و خاصی نخواهد داشت. باید قبل از طراحی لوگو برند خود را بشناسید و از جزئیات آن باخبر باشید؛ درواقع این برند است که به طراحی لوگو کمک می‌کند. به‌دنبال پاسخ‌هایی برای این قبیل سوالات باشید:
• پیام اصلی برند و لوگو چیست؟
• چه چیزی از کسب‌و‌کار شما بهتر از دیگر رقیبان‌تان است؟
• طرفدار چه اصول اخلاقی در طراحی لوگو صنعتی هستید؟
کافی است تصور کنید که صاحب یک شرکت یا کارخانه سیمان هستید و می‌خواهید مردم از سختی کار شما و دوام بالای محصول‌تان مطلع شوند. جهت طراحی لوگو صنعتی شرکت که این ویژگی‌ها را داشته باشد باید از طرح‌های مینیمالیستی استفاده کنید. لوگویی مینیمالیستی خوش ساخت، ساده، فریبنده و پرمحتوا می‌تواند بهترین گزینه ممکن و از تاثیرگذاری بسیار زیادی برخوردار باشد.


انواع نماد و رنگ‌های مناسب را انتخاب کنید

در طراحی لوگو صنعتی حتما در انتخاب نماد و رنگ‌های استاندارد دقت کنید؛ لازمه این کار کمی جستجو و دقت به سایر لوگوها است. برخی از رنگ‌ها حالات و احساسات خاصی را منتقل می‌کند و به لحاظ روانشناختی از جذابیت بیشتری برخوردار است. مغز انسان قبل‌از هر چیز رنگ‌ها را پردازش می‌کند و بسیاری از شرکت‌ها در طراحی لوگو شرکت صنعتی خود از رنگ استفاده می‌کنند. از نمادهای تخصصی و حرفه‌ای در طراحی لگوی خود استفاده کنید؛ چراکه لگو بیش‌از هر چیز گویای نوع فعالیت شما است و نماد و عناصر به‌کارفته در آن به معرفی سریع‌تر کسب‌و‌کارتان کمک می‌کنند.
از دیگر نکات مهم در طراحی لگو صنعتی فونتی قابل استفاده در آن است که تاثیرگذاری دوچندانی دارد و در انتقال پیام به مخاطب بسیار موثر خواهد بود. یک فونت اسکریپت چرخشی در عین زیبایی فانتزی و پیچیده به‌نظر می‌رسد و نگاه مخاطب را به خود جلب می‌کند. فونت‌های Sans Serif می‌توانند ظاهری مدرن‌تر و جذاب به لوگوی شما دهند. می‌توانید با ترکیب فونت‌های تایپوگرافی و نمادها لوگویی منحصر‌به فرد و چشم‌گیر تولید کنید؛ به‌نحوی‌که در ذهن مخاطب ماندگار شود.


قوانین طراحی لوگو صنعتی را بشناسید

طراحی لوگو شرکت صنعتی به رعایت چند قانون مهم نیاز دارد که در اینجا برخی از آن‌ها آشنا می‌شود:
• ایجاد تعادل
تعادل در طراحی لوگو بسیار مهم است؛ چراکه ذهن ما به‌طور طبیعی به سمت طراحی‌های متعادل و دلپذیر جذب می‌شود.
• اندازه استاندارد
لوگو باید با تمام برگه‌ها، سربرگ‌ها، کارت‌های ویزیت و... هماهنگی داشته باشد و از اندازه‌ای استاندارد و متعادل برخوردار باشد.
• سبک طراحی باید مناسب باشد
از سبک‌های به‌روز و حرفه‌ای استفاده کنید. آرم‌های سه بعدی، گرافیک‌های حباب‌دار، شیب و سایه‌های باز نمونه‌ای از این سبک‌های تازه و امروزی هستند که مخاطب را به خود جذب خواهند کرد.
• معرفی کسب‌و‌کار
طراحی لوگو صنعتی می‌تواند معرف هر کسب‌و‌کار به‌حساب آید؛ بنابراین باید از نمادها، رنگ‌ها و فونت‌های مناسب و استاندارد در طراحی آن استفاده شود.
• متفاوت‌بودن
تفاوت در طراحی لوگو صنعتی می‌تواند موفقیت و جذابیت شما را دو چندان کند. باید از طرحی منحصر‌به‌فرد و متفاوت استفاده کنید تا به این مهم دست یابید.


کلام آخر

همان‌طور که گفته شد طراحی لوگو صنعتی از مهم‌ترین نکاتی است که در هنگام راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار باید مورد استفاده قرار گیرد. لوگو گویا و معرف حرفه شما است و اولین پارامتری است که مخاطب را به سمت‌تان جذب خواهد کرد. در طراحی یک لوگوی استاندارد دقت عمل و ظرافت تاثیر زیادی خواهد داشت و از مهم‌ترین مواردی است که تمام صاحبان کسب‌وکارها باید به آن دقت داشته باشند.
مجموعه شبکه چاپ با سال‌ها تجربه در زمینه چاپ و طراحی لوگو شرکت صنعتی، از عملکردی عالی برخوردار است. این مجموعه حرفه‌ای با ارائه خدماتی همیشگی و به‌روز از جمله چاپ با کیفیت، قیمت مناسب، تنوع در چاپ، استفاده از متریال‌های عالی، ارائه طراحی‌های حرفه‌ای به کمک طراحان متخصص، چاپ افست با سرعت بالا و... از عملکردی استاندارد در این زمینه برخوردار است.مطالب مرتبط

چاپ کاتالوگ